Drama Slovenskega narodnega gledališča Maribor bo jutri, 15. novembra 2024, v Dvorani Frana Žižka v koprodukciji z Mini teatrom Ljubljana uprizorila Janka in Metko, klasično Grimmovo pravljico v podalpski preobleki Andreja Rozmana Roze, v režiji Robera Waltla. Igrajo Gaja Filač, Petja Labović, Mojca Simonič, Gorazd Žilavec in Mirjana Šajinović.

 Tudi obnovitveno premiero Janka in Metke so v Drami SNG Maribor na program uvrstili v luči zmanjševanja premier in priporočljivega trenda povečane postprodukcije (kot nedavno Brechtovo Malomeščansko svatbo). Andrej Rozman Roza je po kultni Grimmovi pravljici o Janku in Metki za Mini teater Ljubljana pripravil gledališko adaptacijo oziroma sodobni dramolet, za katerega so že ob premieri leta 2010 v mariborski Drami zapisali, da čeprav je »naslov enak, zgodba je enaka, enaki so junaki, je kljub temu v naši predstavi vse drugače«. Gledališka pravljica s petjem, plesom in odlično igralsko ekipo je navduševala otroke vse od leta 2010 in je v desetih letih nanizala več kot 180 ponovitev. Obnovitvena premiera z novo igralsko zasedbo (kjer se bosta v vlogah Janka in Metke preizkusila igralca mlajše generacije) je primerna za nove generacije otrok, starejše od pet let.

Janko in Metka se znajdeta v nizu težkih preizkušenj, soočata se z lakoto, revščino, hudobno mačeho, a dokler je ob njiju ljubeči oče, je vse skupaj znosno. Ko pa se mačeha odloči, da pri hiši ni več dovolj hrane za vse, se morata otroka izuriti v preživitvenih strategijah; iz zavetja doma sta vržena v prostor neznanega in prostranega temnega gozda, kjer na koncu najdeta upanje v lepi slastni sladkorni hišici. A sladka skušnjava skriva »čarovniško« presenečenje v podobi ljudožerske tete Žeralde. Z zvijačami, pogumom in iznajdljivostjo premagata tudi coprnico in obogatena z vseživljenjskimi izkušnjami stopita v svet odraslosti. Samo pot skozi krut in nevaren iniciacijski prehod ju lahko namreč utrdi in pripravi za pot v novo življenjsko obdobje.

Režiser Robert Waltl, tudi igralec, lutkar in umetniški vodja Mini teatra, je uprizoritev postavil kot glasbeno in plesno-gledališko pravljico za otroke, starejše od štirih let, in jo postavil v alpsko Slovenijo. V skladu z uprizoritvenim konceptom predstave prevladuje poskočna in dinamična narodnozabavna glasba Slavka Avsenika ml., ki sovpada tudi z bogato izdelano kostumografijo Ane Savić Gecan, izhajajočo iz avtorsko posodobljene narodne noše. Barvita scena Sanje Jurca Avci z velikimi premičnimi kulisami, nekaterimi predimenzioniranimi rekviziti in drugimi scenskimi elementi ustvarja vtis različnih pravljičnih prostorov. Lektorica je Mojca Marič, oblikovalec svetlobe Tomaž Bezjak.